Ana sayfa » Yeni Sigara Paketleri 2020 / Nasıl Olacak ?
Kategoriler

Yeni Sigara Paketleri 2020 / Nasıl Olacak ?

Yeni sigara paketleri nasıl olacak ?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan sigara düzenlemesi 2020 yılı Ocak ayında hayata geçiyor. Sigara kullanımını azaltmak, sigaranın insan sağlığına olumsuz yönde etkilerine dikkat çekmek amacıyla yapılan uygulamayla eski paketler ile sigara ve diğer tütün ürünleri üretilmeyecek. Vatandaşlar da özellikle söz konusu haber sonrası yeni sigara paketleri nasıl olacak ? Sigara paketleri nasıl oldu? şeklinde internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. İşte yeni sigara düzenlemesi ile ilgili detaylar…

Yarın başlıyor ! İşte yeni sigara paketleri
Yeni Sigara Paketleri 2020

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek. 5 Ocak 2020’den itibaren ise sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak. 5 Ocak ‘a kadar yeni paketlerle üretim yapılacağı gibi mevcut paketlerin piyasadaki satışı devam edecek.

Yarın başlıyor ! İşte yeni sigara paketleri
Yeni Sigara Paketleri 2020

Yeni başlayacak olan düz ve standart paket uygulamasıyla paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması hedefleniyor.

Yarın başlıyor! İşte yeni sigara paketleri
Yeni Sigara Paketleri 2020

Düzenlemeyle tütün mamulleri paketlerin rengi, ‘Pantone 448 C Mat’ bitişli tek renk olarak belirlendi. Marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri kaldırıldı.

Yarın başlıyor! İşte yeni sigara paketleri

Tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki birleşik (resimli) sağlık uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı, resimli uyarı paketin ön yüzeyi yanı sıra arka yüzeyine de konuldu. 14 yeni birleşik (resimli) sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de birleşik (resimli) sağlık uyarıları içerisinde yer alan “ALO 171 Sigara Bırakma Hattı” mesajı olacak.

Yarın başlıyor! İşte yeni sigara paketleri

Düzenlemeyle tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare paketlerin ön yüzeyinde yer alacak. Nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajı ile puro ve sigara paketlerinin varsa iç ambalajları üzerine marka ve ayırt edici ibare siyah renkle yazılacak. Üretim tarihi ve üretim kodlama bilgileri, siyah zemine beyaz renkte yazılacak.

Yeni paketlerde, yan yüzey alanlarının yüzde 50’sini kaplayan genel uyarı ve bilgi mesajı yer alıyor. Paketlerde, “Sigara içmek öldürür – hemen bırakın” genel uyarısı ile “Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70’ten fazla madde içerir” bilgi mesajı bulunacak.

Halihazırda mevcut sigara paketlerinin yan yüzeyinin birinde yüzde 10’unu kaplayan zifir, nikotin ve karbon monoksit bırakım değerlerine ilişkin bilgilendirme kaldırıldı, paketler üzerinde bulunan “18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” şeklindeki uyarı, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” şeklinde değiştirildi.

KAYNAK : SABAH GAZETESİ