Ana sayfa » Yasemin Çiçeği ‘nin Parfümerideki Yeri..
Fragrantica

Yasemin Çiçeği ‘nin Parfümerideki Yeri..

Parfümle alakalı söylenen en eski deyişlerden biri olan ”Yasemin Çiçeği olmadan parfüm olmaz” sözü kısmen doğrudur. Geçen yüzyılın ilk yarısında yapılan parfümlerin %80’i doğal yasemin içeriyordu. Jacques Polge ile yapılan bir röportajda bu efsane iyice doğrulandı. Polge’un dediğinde göre yasemin notaları diğerlerinden apayrı ve Chanel parfümlerinin olmazsa olmazı.

Yasemin Çiçeği
Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği ve Yasemin Kelimesinin Kökeni

Yasemin kelimesi Farsça’dan geliyor. Anlamı Tanrı’dan gelen hediyedir. Yasemin Çiçeği ‘nin en yakın akrabaları leylak, osmanthus, zeytin ağacı ve dişbudak ağacıdır. Yaseminler arasında en önemli olan beyaz yasemin veya kısaca yasemin. Doğada bu bitki Himalayalar’da sıkça bulunur, ancak ekip biçmesi kolaydı bu sebeple 17. yüzyılda Akdeniz’de bu bitki çok hızlı yayıldı.

Yasemin Çiçeği
Yasemin Çiçeği
İspanya Yasemin’i, Catalan Yasemini, veya odorant yasemin olarak da bilinen royal-beyaz yasemin parfüm sektörü için ekstre sağlanması için yetiştirilmiştir. Fransa, Çin, Hindistan, Mısır ve diğer ülkelerde bulunabilir.
2-3 kiloluk yasemin 1 kilogramlık yasemin özü verir. 5-6 tonluk yasemin özü’nün yıllık olarak üretildiği tahmin ediliyor. Fransa’da üretilen özlerin kilosu 15.000 dolar. Italya, Mısır, ve Morocco’da üretilenler daha ucuza geliyor.
  Yasemin Çiçeği ‘nin parfüm sektöründe aşırı değerli olması ve çok talep edilmesi; bilim insanlarını bu çiçeğin kokusunu araştırmaya itti.  Çiçeğin önemli bileşenleri zaten 100 yıldan daha da eski zamanlardan beri biliniyordu. (benzyl acetate (34%) and benzyl benzoate (24%); linalool (8%), cis-jasmone (3%) and indole (2.5%))
Yasemin Kimyası
Yasemin Kimyası
20. Yüzyılın ilk yarısında insanlar; para – cresol, geraniol, farnesol, nerolidol ve a-terpinol’u keşfetti. Zaten bilinen veya sonradan ortaya çıkan bileşenleri Yasemin Çiçeği ‘nin yeniden yapılandırılmasına sebep olmadı. En önemli kısmı olan harika karakteristik özellikleri, derin ve tatlı çiçeksi kişiliği bilinmeyen kısım olarak kaldı.
  1950’nin 2. yarısında, Edouard Demole tarafından yönetilen bir grup; bilimsel amaçlar için 5 kiloluk  Yasemin Çiçeği ‘ni aldı ve küçük bileşenleri dahi detaylıca araştırmaya koyuldular. Ekim 1957’de bu bilim insanları methyl jasmonate diye adlandırdıkları bir içerik buldular (%0.8 oranında saf yasemin özü içerir.) Ekibin bileşenin içeriğini tam olarak idrak edebilmesi için daha fazla zamana ihtiyacı vardı, ki bu da sonunda daha basit sentezlenen bir bileşenle, bilim insanlarının deyimiyle hedione ile sağlandı..
Hedione
Hedione
Hedione’in keşfi modern parfüm endüstrisindeki durumları değiştirdi. İlk başlarda Yasemin eser miktarda kullanılırken artık iki katı miktarda kullanılıyor. Hedione’a aslında en önemli materyallerden biri ve daha detaylandırılmış sadece kendisinden bahsettiğimiz bir yazıyı hak ediyor. Düşünülenin aksine, Hedione doğada hali hazırda mevcut, çaylarda ve tatlı lima portakalında bulunur.
   Methyl jasmonate bitkilerin hayatında önemli bir yere sahip: gelişimlerini etkileyen bir formüldür kendisi. Methyl Jasmonate’nin keşfinden önce bile parfümcüler şunu fark etmişti ki; yasemin akorduna amyl cinnamic veya hexyl cinnamic eklemek; kalitesini artırır.
 İşin daha fazla kimyasına dalmak anlamsız olur, çünkü daha bir sürü şey eklenebilir. Bu yüzden kısaca siz bize yorumlarda içinde yasemin geçen favori parfümlerinizi yazın.
Sitemizde bu yasemin çiçeği kullanılan oda kokusunu da inceleyebilirsiniz..
Summary
Review Date
Reviewed Item
Yasemin Çiçeği
Author Rating
51star1star1star1star1star