Ana sayfa » Tom Ford ‘dan Fougere Platine ..
Fragrantica

Tom Ford ‘dan Fougere Platine ..

Tom Ford Private Koleksiyonunu 2018’de Fucking Fabulous, Lost Cherry, Vanille Fatale gibi modern gourmand kokularla ve 2 fougere ailesine ait olan Fougere Argent ve Fougere Platine parfümleriyle tamamlamıştı.

 

   Tom Ford pek tabii ki bu parfüm ailesini en geleceği parlak olan parfüm ailesi olarak görüyor. İlk iki parfüm zaten provokatif isimleri dolayısıyla çokça geri bildirim almıştı. Tom Ford ‘un bizleri şoka sokması devam etti. Zira bu tür isimler; ona pek de bir şey yapması gerekmeden yeterince basında yer almasına sebep oluyordu..

 

Tom Ford Fougeres
Tom Ford Fougeres

 

 Bu yazıda Fragrantica Türkiye olarak Fougere Platine ile ilgileneceğiz. Koku mükemmel, taze bir başlangıca sahip, hafif bir lavanta, tatlı, reçineli bergamot ve fougere standartlarında olması gereken yeşillik kokular ve çiçeksilik de vardı.
  Koku ardından aromatik yeşil kokularını da gösteriyor. Benzer kokuları Private Collection Les Verys Extraits parfümlerinde de görmüştük. Ayrıca Tom Ford ‘un yeşil ve fougere kokuları parfümcü Olivier Gillotin tarafından yapılmıştır.) Acı tarhun, sakız reçinesi de ikinci evrede ortaya çıkıyor.

 

 

Gri-yeşil, miskli ve biraz da tütünümsü adaçayının girişiyle, yeşil olan taraf biraz ikinci plana düşüyor. Adaçayı kokunun en metalik-fougere olan bileşeni ki bu da şunu gösteriyor ki platinum en çok bu materyalle elde edilmiş.
  Bu zaman zarfında, Fougere Platine küçülüyor, yeşilliğini, baharatlarını; aromatik fougere’in her daim örneği olarak gösterilen Azzaro pour Homme veya Egoiste Platinum Chanel’deki yoğun geranium yağının metal ögelerini kaybedişi gerçekleşiyor.

 

Fougere Platine
Fougere Platine
Ana notalarda parfüm; yeşil, aromatik tonlardan; odunsu, kuru beyazlığa, balzamik tatlılığa dönüşüyor.
Eğer yanılmıyorsam parfümdeki beyazlık tütsüden veya kuru odunsu bir narlimbanol’den elde edilmiş.
Bu yönüyle Fougere Platine bana  Vodka On The Rocks by KilianFierce Abercrombie & FitchLe Barbier de Tanger MDCI ParfumsBracken Men Amouage ve diğer çelik jilet, tıraş köpüğü kokan parfümleri anımsattı.

 

Bu saydığım parfümler arasından Fougere Platine kesinlikle aralarında en sert olan değil, çünkü sıcak labdanum sayesinde parfümde bi yumuşaklık ve tatlılık var aynı zamanda labdanum; odunsu kokulara geçişin de sebebi.
 
Ancak parfümün en sakin noktası sonları, ki bu da mantıklı. Önceki dönemlerine nazaran daha sakin ve güçsüz. Fougere Platine’nin giriş gelişme sonuç noktaları sirk gösterisini anımsatıyor, başta artist yeşil ve gri koca bayraklar sallıyor sonunda küçük beyaz toplarla takılıyor.
 
  Arkaplandaki Atlas sediri ve miskten ötürü paçulinin zar zor fark edildiğini fark etmiş miydiniz? Kumarin neredeyse saklanmış. Fougere’nin sonu miskler paçulinin, sedirin ve tütünün kuru odunsu notalarıyla sağlanmış. Kirli bir nota yok, dışarıdan oldukça sempatik.
 
  Şimdi ”kişisel parfümler” kategorisindeki Thomas Ford’un patentini adlığı isimler: Metallique, Oud Ocean, Beau de Jour, Beau de Soir, Soleil Neige, Shaggable, Bitter Bitch, Black Lacquer, Absolute Black, Atelier d’Orient,  and Take My Breath Away.
 Buradan anlayacağımız üzere birkaç Tom Ford parfümü ilerde geliştirilebilir vea mini-koleksiyonu yapılabilir.

 

Fougere Platine Tom Ford

 

Üst Notalar: Bergamot, basil, lavanta, adaçayı
Orta Nota: Labdanum, bal, akgünlük, tarhun
Alt Notalar: Beyaz Sedir, tütün ve odunsu notalar