Ana sayfa » Ralph Lauren Saffron (Safran)
Fragrantica

Ralph Lauren Saffron (Safran)

Ralph Lauren Saffron (Safran) 2018 yılında Ralph Lauren’in Luxury Koleksiyonuna eklendi.

Marka 2016 yılında koleksiyonuna 10 koku eklemişti.

 

Ralph Lauren Saffron

Ralph Lauren Saffron

Koleksiyondaki diğer parfümlerin aksine Saffron tam olarak ”mono-aroma” bir parfüm değil, daha ziyade içeriği çok daha karışık; bolca detaylı..
Saffron
Saffron

 

Baharat olan Safran antik zamanlardan beri biliniyor. Görüntü olarak safran ince bir portakal veya, kırmızı 1-1.5 inç uzunluğunda kırmızı çizgilere benziyor. Bu bitkiler Crocus sativus’dan gelen; Iris çiçeğinin akrabası olan dişicik başına benziyorlar..

 

Saffron
Saffron

Safran dünyanın en pahalı baharatlardan biri şöyle ki 1 kilo safran elde edebilmek için aşağı yukarı 200,000 çiçek gerekiyor. 1 kilo safran 3,500 dolara tekabül ediyor.

     Ama tabii ki parfüm için kullandıkları materyal o kadar pahalı değil. Yeni toplanmış çiçekler zaten buram buram kokmaz; ancak kurutma aşamasından sonra kokarlar..
Safran Çiçeği
Safran Çiçeği
Safran bitkisi az bi miktarda özünden yağ verir. Yağ alınacağı  taktirde durağan bir ortamda damıtma yöntemi uygulanır, diğer türlü stabil olmayan bir ortamda oksitlenmesi çok muhtemel.
Önceleri sadece; etanöl’ün ısıtılması vasıtasıyla renk verme için kullanılırdı ancak günümüzde co2 safran özü kullanılıyor, ancak bazı üreticileri konsantre ve saf safran sağlayabiliyor.
Safran Çiçeği
Safran Çiçeği

 

Ancak aynı zamanda safran çok kıymetli bir parfüm notası. Safran menekşe ve tütün ürünleriyle bir araya geldiğinde daha çok tatlı, odunsu baharatlı bir kokuyken; hafif alkol içerikleriyken daha oryantal, çimenli-kumarin bir alt ton oluşturuyor.

 

  Ama safranı diğer baharatlardan daha farklı kılan şey kalitesidir; karakteristik fenollü nüanslar; ve bunlar genelde dokulu, iodine (medikal) parçalar olarak açıklanırlar. Bunun açıklaması da şudur: Bazı insanlar bu hipnoz edici nüansı beğenirken; bazıları bu kokuyu hastane kokusuyla bağdaştırır ve akabinde nefret ederler.

 

  Ralph Lauren Saffron (Safran) ‘ın yaratıcısı Carlos Benaim; Carlos Benaim aynı zamanda marka için; Legacy of English Elegance, White Tea, Song of America, Magnolia, Treasures of Safari-Oud ve Treasures of Safari-Amber kokularını yaratmıştır. En popülerlerden olan Polo(1978) ve Polo Blue(2003) ve aynı zamanda bir sürü flanker(bir parfümün ardından gelen benzer, geliştirilmiş versiyonu) parfüm de onun tarafından tasarlanmıştır.

 

  Carlos aynı zamanda Safran’la harikalar yarattı: O odunsu, bitkisel özelliklerini genişletti, aynı zamanda acı, ayırt edilebilir pelinotu bitkisi nüanslarıyla açılışta greyfurt kullandı; yumuşatmak maksatlı da ”medikal” notalar kullandı.

 

   Safran’ın zaten var olan baharatlı özellikleri kakule ve kara biber ile yoğunlaştırdı, toz tarçınla da hoş bir doku kattı. Fenollü deri nüansları  çiçekli, kadife nüanslarla gizlendi.

 

  Ralph Lauren Saffron (Safran)’ı tek bir parfüm grubuna katmak çok zor. Hafif baharatlı Orta Doğu ve aromatik fougere kokuların arasında – alt notalarda tonka fasulyesi mevcut.

 

    The Luxury Collection by Ralph Lauren birçok fikre katkıda bulundu, örneğin; Le Labo: İsminde kullanılan koku aslında parfümde pek de rastlanmıyor. Riviera Dream – Orange Flower (by Harry Fremont) da ise ana notalar; keskin mandalina kokusuna çiçeksi nüanslar eşlik ediyor; halbuki parfümde kolonya kokusu temasına pek rastlanılmıyor.

 

    Portrait of New York – White Lily de yine aynı tasarımcıdan; hayvan detayları veya kilise izleri yok. Bahsedilen çiçeksilik bahçe kokuları ve sümbülteber çiçeği ile örüşmüş, şeftalimsi  laktonlu vanilya akorduyla çerçevelenmiş.
  Adaçayı yine 70’lerdeki aromatik fougerelerle alakası olmayan bir formla ortaya çıkmış ve yeniden popülarite kazanan bir koku. Harry Fremont Song of America’da adaçayını incirle, tatlı köknar balsamıyla örmüş.

 

    Belki bu alakasız birleştirmeler, bazı her zaman klasikten yürüyen parfümcülere yardımcı olur. Yetenekli parfümcüler; farklı bantlardan yakışan notalar bulabilirler.

 

Fragrantica Türkiye Ana Sayfasına Dönmek İçin Lütfen TIKLAYIN..

 

Yorum Yap

Yorum yazmak için tıklayınız