Ana sayfa » Kalıcı Parfüm Nedir ?
Fragrantica

Kalıcı Parfüm Nedir ?

Parfüm Nedir ? Parfüm, Latince perfumum kelimesinden gelir anlamı uçucu demektir. Antik dönemden beri Çinliler, Hindular, Mısırlılar, İsrailoğulları, Araplar, Yunanlar ve Romalılar tarafından kullanılmaktaydı. Antik çağda bal, şarap, pirinç, mersin çiçeği, safran, katırtırnağı ve ardıç özlerinden oluşmuş bir yağ yapıp vücutlarına sürerlerdi.

Parfüm Nelerden Yapılır ?

Kalıcı parfüm doğal kaynaklardan ve bitkilerden yapılır. Doğal kaynaklar likenler (kabuksu, yapraksı ve dalsı likenler) ve kahverengi alglerdir. Bitkisel kaynaklarda ise ağaç kabuğu, çiçekler, meyveler, yaprak ve dallar, reçine, bitki kökleri, tohumlar, ağaç gövdesi, kehribar, misk kedisi, petek,  paçulya, sedir ağacı, vanilya, bergamot, portakal, limon gibi materyaller kullanılır.

Parfüm Teri Önler Mi ?

Kadın ve erkek daima çekici olmak için, güzel kokmak için kokular sürünmüştür. Eskiden Fransızlar banyo yapmadıkları zaman kötü kokuyu gidermek için parfüm sıkarlardı. Ancak güzel kokmak için temiz vücuda parfüm kullanmak gerekir. Parfüm, terlemeyi önlemez ve ter kokusunu gidermez.

Parfüm Nasıl Kullanılır? Parfüm Nereye Sıkılır ?

Kalıcı parfüm temiz tene kullanılır. Kulak arkasına (çünkü kulak arkası daha sıcaktır ve kokuyu uzun süre tutar), bilek içlerine, dirsek içlerine, diz arkalarına, temiz saçlara ve biraz da giysilere sıkılır. Yani parfümü özellikle damarların cilde en yakın oldukları yerlere sıkmalıdır.

Parfümün Vücutta Kalma Süresi Ne Kadardır ?

Parfüm orijinal de olsa vücutta kalma süresi 15 dakika ile yarım saat arasında değişir. Bu yüzden eğer parfüm nasıl kullanılmalı yazısı okunmuşsa anlaşılacaktır ki parfüm biraz da giysiye sıkılmalıdır.

Parfüm Gün İçinde Tazelenmeli Mi ?

Evet, tazelenmeli, parfüm tekrar sıkılmalıdır. Eğer kişi nemsiz ortamlarda bulunuluyorsa parfüm 2 saatte bir yenilenmelidir. 3-5 saatte bir yenilenmelidir. Ancak limon, portakal, marine (su) ve meyveli parfümler 2-3 saatte bir yenilemelidir. Kışın parfüm daha kalıcıdır. Çünkü parfümü buharlaştıracak sıcak hava yoktur.

Orijinal Parfüm Neden Pahalıdır ?

İçeriğinde kullanılan çiçeklerin nadiren ve zor bulunması, yapraklarının tek tek koparılıp işlenmesi külfetli olduğundan pahalıdır. Yaklaşık 1 ton çiçekten 100 gram hammadde elde edilir. Bu da parfümün neden pahalı olduğunu açıklar.

Tester Parfüm Nedir ?

Tester parfüm orijinal parfümdür. Tanıtım ürünüdür. Tester şişesinin üzerinde tanıtım için yapıldığı ve/veya satışının olmadığını yazar. Ekonomiktir. Karar vermede yardımcı olur.

Outlet Parfüm Nedir ?

Outlet parfüm, özellikle satış için hazırlanmış orijinal parfümlerdir. Sadece kutusu, kapağı üretim sırasında özür ve zedelenme olup uygun bir fiyatla satışa sunulan parfümlerdir.

İnternetten Parfüm Almak Doğru Mudur ?

İnternetten parfüm alınmak istediğinde güvenilir sitelerden faydalanıldığında doğrudur.

Parfüm Mevsimine Göre Farklılaşmalı Mıdır ?

Evet. Yaz parfümleri hafif, kış parfümleri ise ağır kokulu olmalıdır. Ama bu kişilerin tercihleridir. Kış parfümleri genelde amber, tarçın gibi kokulardır. Yaz parfüm kokuları ise yasemin, vanilya, okyanus dalgası gibi kokulardır.

Parfüm Nasıl Seçilir ?

Parfüm ilk sıkımdan 15 dakika sonra esas kokusunu verir. Dolayısıyla bu zamanı beklemek gerekir. Ten kokusuna göre farklı tepkiler verir. Koku farklılaşabilir. Bu yüzden parfüm sıkılıp 15 dakika beklenir ve gelecek tepkilere bakılır. Çünkü parfüm sıkıldığında kişinin kendisi kokuyu almaz.

Parfüm Şişesindeki EDP Ne Anlama Gelir ?

Eau De Parfume yani kelime anlamı parfüm suyu demektir. En fazla koku veren parfümdür. % 20 ile % 50 arasında esans oranları vardır. Kalıcı ve ağır kokulu parfümlerdir. Dolayısıyla yaz aylarında çok fazla tercih edilmezler. Kış aylarının vazgeçilmez parfüm grubudur.

Parfüm Şişesindeki EDT Ne Anlama Gelir ?

Eau De Toilette bir çeşit bakım suyu anlamına gelir. % 5 ile % 20 arasında esans oranı yani aroması vardır. Günlük kullanımlara en uygunudur. Dört mevsim kullanılır. En çok tercih edilen türdür.

Parfüm Şişesindeki EDC Ne Anlama Gelir ?

Eau De Cologne, bir çeşit kolonyadır. İlk Fransa’da Cologne bölgesinde yapıldığı için bu adı almıştır. Esans oranı yani aroması % 2 ile % 5 arasındadır. Oldukça hafif kokudur. Fazla kokudan hoşlanmayan ve kokulara hassasiyet gösterenlerin tercih ettiği türdür. Kalıcılığı fazla olmayan ve az üretilen bir türdür.

Saf Parfüm Var Mıdır ?

Evet, vardır. Esans oranı E, P ye kadar çıkan parfümlerdir. Özel üretilirler. Kalıcı parfüm olma özelliğini taşır.

Afrodizyak Parfüm Nedir ?

Afrodizyak parfüm, kokunun karşı taraftaki kişiye cinsel isteği artırdığına inanılan kalıcı parfüm türüdür. Kelime Afrodit tanrıçasının adından gelir.

Parfüm Kullanımı Ve Seçimi Kişilerin Yaşları İle İlgili Midir ?

Her ne kadar kişilerin zevkine göre değişse de kalıcı parfüm seçimi ve kullanımı yaş ile de ilgilidir. Genelde şeker kokularını genç yaştaki kişiler kullanmaktadır.