Ana sayfa » Coco Mademoiselle – CHANEL
Fragrantica

Coco Mademoiselle – CHANEL

[su_quote]Coco Mademoiselle aslında flanker (başarılı bir parfümün devamı) bir parfümdü. Orijinal Coco’daki oriental spicy (tarçın gibi sıcak baharatların bulunduğu koku grubu) havayı ileriye taşımak için geliştirildi. Luca Turin’e göre bu geliştirme çabası öyle bir sonuca geldi ki daha yeni çıkmış olan Mademoiselle’nin ‘ablasını’ ezerek daha popüler olmasına şahit olmak apayrı bir şeydi.[/su_quote]

Coco Mademoiselle Collection
Coco Mademoiselle Collection

 

Silhat , Mademoiselle ‘nin hala en önemli maddesiydi.  Bu dönem Mugler’in Angel adlı parfümünün büyük başarılara imza attığı dönem ve silhat; etil maltolü böyle devirdi. La Vie Est Belle gibi 10 yılda bir gelen canavarların aksine o dönemler trend olan ”fruitchouli” aromaları bu parfümde daha az mevcuttu.

 

Chanel Coco
Chanel Coco

 

Jacques Polge daha önceki parfümlerinde de olduğu gibi hedionu ana notalarda, ama Mademoiselle ‘de açılış narenciyenin ana yağları, dihidromikrenolle beraber bitkisel yeşil aromalarda donatılmış..

Klasik oryantallik Mademoiselle’de düşürülmüş, salisilat genel olarak cis-3-hexenly salisilatla beraber kullanılmış, bu birleşim çiçeksi ve yeşil grup arasındaki bağlantıyı sağlıyor, görünüşe göre  içinde hiç baharatlı karanfilli bir aroma yok..

 

Chanel Coco Mademoiselle
Chanel Coco Mademoiselle

 

 Beyaz çiçekler grubu yine aynı hidrositronellal, zambak, ve cyclamen aldehyde üçlüsü üzerine kurulmuş, vadideki zambak akordunu denizel olanlara bağlıyor. Çiçeksi notalar gül baskınlığındayken yasemin notası sadece hedione değil aynı zamanda benzyl acetate ve hexyl cinnamic aldehyde ile sağlanmış.

[su_carousel source=”media: 3898,3899,3900″ link=”lightbox”]

 

 Parfümün ana notaları misk içeriyor, bir miktar ISO-E-Super, sentetik sandal ağacı ve vetiver. Evernil  parfüme mayhoşluk ve karakter katarken;  aşırı miktarda bulunan ambroksan parfümün mavi notalarını vurgulamış. Bunların hepsi vanilin ile yumuşatılmış..

 

Yorum Yap

Yorum yazmak için tıklayınız