Ana sayfa » Chypre 21 James Heeley
Fragrantica

Chypre 21 James Heeley

2015’de James Heeley kendisinin ”Parisliler için bir kaside” dediği Chypre 21 ‘i çıkardı.

Tasarımcı James Heeley, parfüm aşkına daha fazla uzak kalamadı. 2006 çıkışlı Hafif ve fresh olan ilk parfümü Menthe Fraiche, şimdi 22 parfümden oluşan bir koleksiyonun başlangıcıydı.

 

James Heeley
James Heeley
Markanın web-sitesinde parfüm için  ”20. yüzyılın başlarında da chypre(temel notaları odunsu olan parfüm grubu) Fransız parfümcülüğünün olmazsa olmazıydı. Chypre 21, klasik chypre kokular vasıtasıyla 21. yüzyıl için harika bir eserdi bu içerikte uniseks ve çağdaş bir koku yaratmak için; Bergamot, gül, paçuli, sandal ağacı ve meşe likeni kullanıldı. Bu koku bir Parisli için Jackie Onassis, Grace Kelly ve Duke and Duchess of Windsor’ı hatırlatacak nostaljik ögeler barındırıyor.” deniliyor.

 

   Chypre yeniden mi oluşturuldu? Peki bunu yapmayı nasıl başardılar ??

 

   İlk olarak içerik kalitesi. Kaliteli İtalyan bergamot ve neroli.. Güzel mi güzel canlı, sıcak Bulgaristan gülü ve ünlü parfümcü Francois Coty’nin listesinde bulunmaya temiz Paçuli.
Chypre 21
Chypre 21

 

İkinci olarak; modern bileşenler. Sıradan olan laden yerine; safraleine.  Bu değişimle Chypre 21 daha sert, soğuk, hafif hale geldi. Narenciye aromaları altında; menekşe yapraklarına benzeyen yumuşak yeşil akorlar var. Meşe likeni yerine kullanılan Evernyl de bir diğer değişim. Yeni sentetik misk de baz’a sabunumsu bir beyazlık kattı.

 

  Bu yeni içerik sebebiyle aroma; güçlü iskeletin üzerine kurulmuş hafif, sıcak bir hal almış. Paçuli ve Safraleine’nin gülle bir arada kullanılmış olması; mevcut olan oriental trendine farklılık katıyor.

 

   Son olarak, Chypre 21’deki formül çok net çizgilerle belirlenmiş, İsviçre saati, otomatik silah veya bir uçak gibi. Her bir notanın yeri belli, her detay fark edilebilir ve kendisini tam zamanında gösteriyor böyle olunca da parfüm yaşayan bir şey gibi işliyor, yani yıkması çok zor.

 

  Peki kötü yanı var mı ? Sadece 1 tane.

 

    4-5 saat sonra 21. yüzyıl’ın chypre’sinden geriye kalan tende kalmış olan hafif Paçuli, Evernyl aromalarıyla beraber sabun ve misk kokusu. Hafif ve temiz, hatta steril denilebir. Traş köpüğü gibi bir koku kalıyor geriye.. Güçlü safrandan, bergamottan, paçulinin içindeki gülden geriye hiçbir şey kalmıyor.. Hiç var olmamışlar gibi. Chanel’in ”Menekşe likeni barındırmayan modern chypre” dediği 21 Rue Cambon bile bu kadar kısa ömürlü değildir.

 

Chypre 21
Chypre 21

 

Chypre’nin Cabochard Gres, Brandit Robert Piguet, Miss Dior vs. gibi hayranları büyük hayal kırıklığına uğrardı. Öyle ki bu kokunun EDT versiyonları bile Chypre 21 EDP’den daha kalıcıdır.

 

   James Heeley’in de dediği gibi The Chypre of 21st century; bir video klip, kayan bir yıldız, bir rock yıldızı kadar kısa ömürlü. Geride hiçbir şey kalmamış olan mükemmel işlenmiş bir cinayet gibi. Geride hiçbir şey bırakmayan doğa dostu ürünlere örnek..Bu chypre çok çabuk yok oluyor, ertesi gün yerine başka bir şey sıkabilirsiniz.. Zaten günümüz insanın çok fazla seçeneği yok mu?

 

  James Heeley resmi sitesinde bu kokuyu kişisel olarak yapılmış gri flanel takım elbise giyen beylere, veya poz vermeye bayılan kadınlara önerdiğini söylüyor. Böyle insanlar gördüğümüzde hangi parfümü sıktıklarını sormak gerek.

 

 Notalar: Bergamot, biberiye, petitgrain (küçük meyve çekirdeği) , gül, neroli, safran, misk, sandal ağacı, paçuli ve meşe likeni.

 

Yorum Yap

Yorum yazmak için tıklayınız